Stan zasobów wodnych na świecie jest bardzo zły. Gwałtowny wzrost liczby ludności, industrializacja, zmiana klimatu oraz intensywne gospodarowanie przez człowieka zasobami planety, mają ogromny wpływ na stan wody na Ziemi. Ochrona zasobów wodnych powinna zatem stać się priorytetem działań władz krajowych i międzynarodowych.
Zagrożony system krwionośny planety
System rzeczny, to system krwionośny naszej planety, bez niego nie ma życia. Sprawnie funkcjonujący pomaga nam odbudowywać zasoby wodne na Ziemi. W Polsce mamy 150 tys. km rzek, ale jedynie ok. 20% z nich pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego. Wciąż wywierana jest na nie ogromna, niszcząca presja. Stawiane są na nich bariery, regulowane są brzegi czy pogłębianie koryta. Realizacja planów związanych z użeglowieniem Wisły spowoduje destrukcję systemu rzecznego w Polsce. Zagrożone są jednak nie tylko duże rzeki, ale przede wszystkim te małe, które systematycznie, pod pozorem „prac utrzymaniowych”, pozbawione są swoich naturalnych cech, zapewniających równowagę ich ekosystemów.
W Światowy Dzień Wody poznajmy rzeki
Mimo tak wielu zagrożeń, wciąż mamy w Polsce unikatowe w skali kontynentu rzeki, które wiją się swobodnie wśród bujnej roślinności, będąc ostoją dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Co ważne – pełnią one istotne funkcje w oczyszczaniu wody i zatrzymaniu jej lokalnie w glebie, ograniczając tym samym skutki suszy. Dlatego właśnie w Światowym Dniu Wody powinniśmy przypomnieć sobie o ekosystemie, który jest dla nas dostarczycielem wody. Nadchodzi wiosna, czas, kiedy chętniej wychodzimy z domu i mamy więcej okazji do obcowania z przyrodą. Stęsknieni za naturą, jesteśmy bardziej wyczuleni na zmiany, jakie w niej zachodzą i otwarci na obserwacje tego, co się dookoła nas dzieje. Dlatego właśnie ten czas może być idealną chwilą, aby rozpocząć nową przygodę z poznawaniem rzek dzięki kartom edukacyjnym Strażników Rzek WWF, przygotowanym przez Fundację WWF Polska. Dzięki nim zarówno dzieci jak i dorośli, mogą zdobywać wiedzę na temat rzek i tego co żyje wokół nich.
Dzięki kartom i zawartym w nich zadaniom, ciekawostkom, a także grom, podczas wiosennej wyprawy możemy dowiedzieć się, jak funkcjonują te ważne dla nas ekosystemy oraz jak ważną rolę pełnią one w przyrodzie. Zgromadzona jest w nich wiedza geograficzna, wiedza o roślinach i zwierzętach oraz zagadnienia związane z wpływem rzek na ludzi. Pokazane są także zagrożenia, z którymi obecnie mierzą się rzeki oraz podpowiedzi, jak można działać dla ich dobra.
Karty edukacyjne Strażników Rzek WWF są uzupełnieniem oferty edukacyjnej przygotowanej przez WWF Polska. Fundacja stworzyła je głównie z myślą o nauczycielach zerówek, klas I-III szkoły podstawowej, a także rodziców prowadzących edukację domową. Jednak skorzystać może z nich każdy, kto chce dowiedzieć się, jak funkcjonują ekosystemy rzeczne. Można skorzystać z nich w ramach lekcji w szkole i przedszkolu lub po prostu na spacerze z rodziną. Poprzez prowadzenie samodzielnych badań i eksperymentów dostarczają nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim rozwijają i stanowią świetny sposób na przyswojenie wiedzy. Autorzy zachęcają do spacerów i gier nad rzeką, dokonywania własnych obserwacji, co wraz z nadchodzącą wiosną może okazać się szczególnie zachęcające.
Karty edukacyjne Geberit udostępnił przez program Librus. Można pobrać za darmo ze strony: https://portal.librus.pl/preview/advertisements/3324?token=72tyGN3IP7fqTViruG168k5JIT8N4QpvgesrB6EhYRAV5WImsf
Partnerem programu Strażnicy Rzek WWF oraz Kart edukacyjnych jest Geberit
Polskie rzeki to naturalne dziedzictwo, które jest zagrożone. Dlatego potrzebne są inicjatywy, mające na celu ochronę ich naturalnego kształtu i funkcji. Geberit oraz fundacja WWF Polska połączyły siły, by chronić rzeki w ramach programu „Strażnicy Rzek WWF”. „Można powiedzieć, że decyzja o zaangażowaniu szwajcarskiej firmy w działalność na rzecz rzek wypływa wprost z jej DNA – woda jest w centrum wszystkiego, czym zajmuje się Geberit” – mówi Justyna Zborowska, Marketing Manager w Geberit Polska.
W tym roku w ramach celebrowania Światowego Dnia Wody Geberit przygotował serię webinariów z udziałem ekspertów z branży wnętrzarskiej. Pierwszy z uczestnictwem ambasadorów Geberit - architektki wnętrz Idy Mikołajskiej z MIKOŁAJSKA studio, projektantki Katarzyny Orwat z Orwat Design oraz Adama Plicha, przedstawiciela Geberit jest planowany na 22 marca. Natomiast kolejny, pod patronatem WWF Polska, odbędzie się 22 kwietnia. Wezmą nim udział Prezes Geberit Polska – Przemysław Powalacz, Prezes WWF Polska – Mirosław Proppé oraz Rober Konieczny z KWK PROMES.
Do programu Strażnicy Rzek WWF może przyłączyć się każdy – wszystkie informacje na ten temat znajdują się na stronie https://www.geberit.pl/straznicy-rzek. To idealny sposób, by uczcić Światowy Dzień Wody.
Więcej informacji na stronie: www.geberit.pl/wwf
Godzina dla Ziemi WWF
W tym roku po raz 14. rusza też akcja Godzina dla Ziemi WWF. Tym razem światła zgasną dla Bałtyku. Polacy nie zdają sobie sprawy z bardzo złego stanu środowiska naturalnego naszego morza, a Bałtyk i jego mieszkańcy umierają. Na finał akcji Godzina Dla Ziemi WWF, 27 marca o 20:30 w symbolicznym geście solidarności z przyrodą i planetą, na całym świecie zgasną światła. Wyłączamy światło na godzinę zarówno w domach, jak i obiektach publicznych – zabytkach, budynkach rządowych, obiektach miejskich i komercyjnych.
Zachęcamy do podpisania petycji skierowanej do premiera na stronie: https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2021